Eser Başvuru

ESER GÖNDERİM KILAVUZU

  • Onca emekle ortaya bir eser çıkardınız. Bundan sonra ne yapacaksınız? Yazdığınız eseri bir kenara bırakın ve bir müddet ilgilenmeyin. Bir süre sonra dönün ve birkaç kez baştan sona okuyun. Bu sırada eseri, çevrenizde fikirlerine güvendiğiniz arkadaşlarınıza da okumaları için verebilirsiniz. Böylece yayınevi editörlüğüne göndermeden önce metindeki kurgu ya da mantık hatalarını olabildiğince elemenizi, yazım hatalarını en aza indirmenizi öneriyoruz.
  • Konu bütünlüğü, anlatım dili ve tarzının yanı sıra, eserin imla hatalarından arınmış olması sunum ve değerlendirme aşamasında çok önemlidir. Ayrıca, çalışmanızın değerlendirmeye alınabilmesi için tamamlanmış olması gerekmektedir. Son haline gelmemiş dosyalar değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Biçim olarak tercihen Times New Roman- 12 punto ve 1,5 satır aralığı özelliklerini kullanmanızı, çalışmanız ile birlikte en fazla iki, tercihen bir sayfa uzunluğunda bir özeti (bu özet, çalışmanın içeriği hakkında bilgi vermelidir) göndermenizi ve en fazla bir sayfa uzunluğundaki özgeçmişinizi dosyanıza eklemenizi öneririz.
  • Bunlara ilaveten başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Öykü, roman ve bunların dışında eserinize uygun olan hangisi ise, ilgili başvuru formunu doldurunuz. Başvuru formunun ilgili bölümünde daha önce yayımlanmış kitabınız, makaleniz vb gibi çalışmalarınız varsa mutlaka belirtiniz.
  • Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, eserinizi, başvuru formunu,eserin özetini ve özgeçmişinizi dosya@goa.com.tr adresine gönderebilirsiniz.
  • Siz bu bilgileri yayınevimize ilettikten sonra, gönderileriniz editörler tarafından incelenir. Tarafımıza ulaştırılan dosyalar kurum dışındaki kişilerle hiçbir şekilde paylaşılmamaktadır. Her başvurunun aynı ciddiyetle dikkate alınacağından şüpheniz olmasın.
  • Yayınevi editörlerimiz, çalışmalarınızı titizlikle inceleyerek en geç üç ay içinde mutlaka yazılı cevap vereceklerdir. Editörler tarafından ön incelemesi yapılan eser ile ilgili düşünceler yayınevi tarafından netleştirilir. İhtiyaç durumunda yayınevimiz uygun gördüğü dosya veya projeler için sizi davet edebilir. Davet sırasında eser hakkında editörlerimizle karşılıklı bir ön görüşme söz konusu olabilir. Karşılıklı görüşmelerin ardından bir sonraki adımda, yayınevimiz eseri yayınlamaya karar verdiği takdirde telif, yayın süreci ve teknik konular hakkında daha ayrıntılı bilgi aktarımı yapılarak, yazar ve yayınevi arasında sözleşme düzenlenir.
  • İşin bundan sonraki bölümü yayınevi tarafından devam ettirilir. Yayınevimiz kitap için gerekli olan planlamayı yapar. Yayın tarihine karar verir. Bu süreç kitabın satışının en iyi geri dönüş alacağı şekilde planlanır. Daha sonra sayfa mizanpajı ve kapak tasarımı hazırlanır. Sayfalar hazırlanınca editör tarafından son okuması yapılır. Son aşama ise kitabın basılmak üzere matbaaya yönlendirilmesidir.
  • Değerlendirme neticesinin olumsuz olması durumunda güvenlik nedeniyle dosyalar imha edilmektedir. Dosya iadesi söz konusu değildir.

Ruhu ve yaşı genç yazarlara değer veren, yeni yazarlara eserleri hakkında yapıcı geri besleme sağlamayı var olma misyonu olarak gören ve bu yaklaşımı yayıncılık felsefesi edinen yayınevimiz kıymetli çalışmalarınızı beklemektedir.

Öneri, eleştiri veya kitaplarımızla ilgili soru, sorunlar ve paylaşımlar için lütfen bilgi@goa.com.tr adresini kullanınız.